Kobiety uwielbiają kosmetyki, więc jest całkiem prawdopodobne, że masz w swojej kosmetyczce więcej niż jedną paletę szminek, różu i cieni do powiek. Ale nawet jeśli na pierwszy rzut oka może się to nie wydawać, ponad połowa Twojej kolekcji kosmetyków może być już nieaktualna. Ponieważ możesz być narażony na poważne problemy zdrowotne, przyjrzymy się, jak długo trwają kosmetyki i skąd wiedzieć, kiedy lepiej od razu coś wyrzucić.
W świecie mediów społecznościowych i wszelkiego rodzaju unboxingu trudno oprzeć się wezwaniu do zakupu nowych kosmetyków. I to nawet jeśli masz go dość w swojej kosmetyczce. Ponadto wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, że konsumpcja jednego produktu kosmetycznego zajmuje niesamowicie dużo czasu (a mówimy o miniaturach). Ponadto często przekracza to zalecaną żywotność produktu, więc możemy nieświadomie wykorzystać problem.
Wiele pań ma naprawdę intymny związek ze swoimi kosmetykami. Nie chcą wyrzucać prawie nietkniętych palet cieni do powiek, których pierwotna cena sięgała od kilkuset do tysięcy koron. Inni uważają, że kosmetyki nie mogą się nie udać, więc po co mieliby w ogóle je porządkować.
Poniżej przyjrzymy się zatem przybliżonej żywotności produktów kosmetycznych, jak rozpoznać uszkodzony produkt i na co jesteś narażony, jeśli zdecydujesz się dalej używać przeterminowanych kosmetyków.
Wygaśnięcie produktów kosmetycznych
Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że wiele zależy od tego, czy produkt kosmetyczny był już otwierany, czy nie. (Zalecany okres użytkowania rozpoczyna się w momencie, gdy zdecydujesz się czegoś spróbować.) Jeśli coś jest świeżo kupione i nietknięte, w dobrych warunkach przetrwa około 2-3 lata. Ale musisz upewnić się, że przedmiot jest przechowywany w suchym, ciemnym i zimnym pomieszczeniu. (Jeśli masz pojemnik do przechowywania, możesz bezpiecznie przechowywać w nim nieotwarte kosmetyki.)
Zdecydowanie nie rób tego, co widzisz w mediach społecznościowych. Oznacza to, że makijaż zamykasz w przezroczystych pudełkach, które następnie umieszczasz na okienku. W ten sposób Twój makijaż szybciej się psuje. To samo dotyczy przechowywania kosmetyków dekoracyjnych w łazience, co jest jednym z najgorszych pomysłów w historii. (Spróbuj zostawić starszą szminkę w łazience, gdzie będzie wystawiona na działanie wilgoci. Sprawdź ją za kilka dni i zobacz, jaka „ładna” pleśń na niej wyrosła.)
Jeśli chodzi o okres przydatności do spożycia, zalecany okres użytkowania jest wskazany na opakowaniu (liczba i litera M, co oznacza liczbę miesięcy), ale zwykle waha się on od:
- Szminka od 18 do 24 miesięcy
- Błyszczyk do ust od 12 do 18 miesięcy
- Makijaż i korektor od 12 do 18 miesięcy
- Tusz do rzęs od 3 do 6 miesięcy
- Linia płynna 3 do 6 miesięcy
- Produkt w kremie od 12 do 18 miesięcy
- Produkt w proszku od 12 do 18 miesięcy
Prawdą jest również, że produkty w postaci kremu zwykle szybciej psują się. Te pudrowe wytrzymują nieco dłużej przy odpowiedniej dezynfekcji (co obejmuje również regularne czyszczenie szczotek).
Skąd mam wiedzieć, że coś jest nie tak?
Przede wszystkim zauważ zmianę koloru i tekstury. Jeśli widzisz na czymś szarą lub nawet czarną warstwę, ważne jest, aby natychmiast ją wyrzucić. Zwróć także uwagę na wszelkie podejrzane zapachy.
Co się stanie, gdy użyjesz przeterminowanego makijażu
Pierwszą oznaką, że coś jest nie tak, jest np. ziarnko jęczmienia, nad którym można pracować za pomocą przeterminowanych cieni, tuszu do rzęs lub eyelinera. Co więcej, możesz częściej mieć trądzik, a nawet możesz mieć reakcję alergiczną. Nie można również wykluczyć różnych wysypek i innych wyraźnie niepożądanych zjawisk.
Jak temu zapobiec
Przede wszystkim kupuj tylko tyle kosmetyków, ile możesz realistycznie użyć. (Aby dać Ci pomysł, tusz do rzęs, rozświetlacz i pomadkę będziesz używać przez kilka lat, więc nie odkładaj tego na później, bo nawet przy codziennym używaniu to naprawdę długo.) Staraj się też nie kupować czegoś, co już masz w domu. (Naprawdę nie musisz mieć trzydziestu podobnych szminek i błyszczyków.)
Jeśli znajdziesz coś, co działa dla Ciebie, nie kupuj czegoś innego tylko po to, aby sprawdzić, czy nie działa dla Ciebie bardziej. (Dotyczy to np. makijażu i korektora.) Ponadto śledź zawartość swojej kosmetyczki i aktywnie z niej korzystaj. Pogorszeniu wyglądu cieni do powiek i produktów pudrowych można również zapobiegać poprzez regularne czyszczenie pędzli kosmetycznych.
Rozpoczynasz regularny proces sortowania kosmetyków, czy nigdy wcześniej czegoś takiego nie robiłeś?
Źródła informacji
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/does-makeup-expire – Wszystko o wygaśnięciu makijażu (angielski)
https://www.insider.com/how-to-tell-if-makeup-is-expired-symbol-2017-4 – Jak sprawdzić, czy makijaż wygasł (angielski)
https://www.byrdie.com/dangers-of-expired-makeup – Co się dzieje, gdy używasz przeterminowanego makijażu (angielski)