Olej rycynowy i jego 5 efektów: Włosy, rzęsy, skóra i nie tylko

Olejek rycynowy to jeden z najpopularniejszych składników upiększających powszechnie stosowanych w przemyśle kosmetycznym. Niektóre kobiety wiedzą również, że dawniej stosowano go jako środek przeczyszczający. Ale z czego właściwie pochodzi ten olej? I czy jego stosowanie ma również jakieś wady, o których należy pamiętać podczas jego stosowania?

Zmarszczki Ci przeszkadzają, rozstępy, łamliwe rzęsy i inne problemy estetyczne, które potrafią uprzykrzyć codzienną egzystencję? W takim razie nie ma nic, z czym nie poradziłby sobie szeroko dyskutowany olejek rycynowy.

Ale czy wiesz, że wiele zależy od tego, jak zdecydujesz się z niego skorzystać? Jeśli nie będziesz się z nim obchodzić ostrożnie, możesz wyrządzić mu wiele szkód i różne komplikacje.

Co to jest olej rycynowy?

co je to ricinový olej

Olej rycynowy pochodzi ze wspólnego chmielu. Nie ma koloru ani zapachu. Olej ten posiada bardzo dobre właściwości, które można wykorzystać np. w przemyśle chemicznym. Stosowany jest także w płynach hamulcowych, farbach i barwnikach.

W kosmetykach powszechnie występuje m.in. w mydłach, perfumach czy tuszach do rzęs i serum do brwi i rzęs.

Najlepsze sposoby na wykorzystanie oleju rycynowego

Na skórze

na kůži

Olejek rycynowy w celach kosmetycznych można stosować np. na skórę, a on naprawdę ma wiele do zaoferowania. Mogą po niego sięgać np. kobiety po porodzie czy młode dziewczyny, które mają problemy z trądzikiem.

W tym zakresie może nam zaoferować:

  • Delikatna pielęgnacja skóry skłonnej do trądziku
  • Wsparcie miękkości
  • Wsparcie regeneracji skóry

Może być stosowany również przez kobiety w okresie menopauzy, którym zależy na poprawie elastyczności i nawilżenia skóry całego ciała. Na przykład nałożenie tego oleju na uda, brzuch i inne problematyczne obszary może poprawić wygląd rozstępów i blizn.

Ale nie zapomnij też o odżywianiu wewnętrznym, w którym nie powinno brakować kolagenu. Możesz spróbować na przykład tego z Zeena lub Curapil .

Pielęgnacja włosów

péče o vlasy

Regularne nakładanie oleju rycynowego na włosy może nagrodzić je większą miękkością i połyskiem. Mogą go wypróbować również panie z problematyczną skórą głowy i łupieżem, gdyż można go stosować do różnorodnych okładów. Nawilżone włosy mniej się łamią i dzięki temu łatwiej rosną.

Do rzęs i brwi

Niektórym kobietom może pomóc również nałożenie oleju rycynowego na rzęsy i brwi. Zwłaszcza jeśli rzęsy mają tendencję do łamania się i częstego wypadania. (Może się to zdarzyć na przykład po przedłużeniu rzęs lub po częstym noszeniu ciężkich sztucznych rzęs.) Inni nakładają go na wcześniej wyskubane brwi. Ponieważ nawilżenie sprzyja również dobremu wyglądowi obu tych ważnych części naszej twarzy, olej rycynowy dodaje się do różnych serum.

Przeczyszczający

Uważa się, że kwas rycynolowy jest odpowiedzialny za właściwości przeczyszczające oleju rycynowego. Po strawieniu olej rycynowy rozkłada się na kwas rycynolowy, który stymuluje jelita poprzez szereg reakcji.

Badania wykazały, że olej rycynowy jest skutecznym sposobem oczyszczania jelit podczas zabiegów takich jak kolonoskopia. Jednakże przeprowadzone badania były niewielkie; potrzebne są randomizowane, kontrolowane badania, aby udowodnić skuteczność oleju rycynowego. Nie używaj oleju rycynowego jako środka przeczyszczającego w domu!

Indukcja porodu

Jest to raczej efekt anegdotyczny i został tu przedstawiony bardziej w celach informacyjnych. Możliwe, że spotkasz się z tą radą przed własnymi narodzinami. Dlatego wskazane jest, aby zastosować tę radę we właściwej mierze.

W retrospektywnym badaniu obserwacyjnym oceniano zastosowanie oleju rycynowego w celu wywołania lub zainicjowania porodu. Badanie trwało pięć lat i obejmowało kobiety w przedziale wiekowym 40. i 41. tydzień ciąży, czyli donoszony. W porównaniu z grupą kontrolną kobiety stosujące olej rycynowy częściej rozpoczęły poród w ciągu 24 godzin.

W innym badaniu wzięło udział 612 kobiet, których ciąża trwała dłużej niż 40 tygodni. Spośród tych kobiet 205 otrzymało olej rycynowy w celu wywołania porodu. Autorzy badania odkryli, że czas do porodu nie różnił się znacząco pomiędzy kobietami, które stosowały olejek, a tymi, które tego nie robiły.

Jakie są jego negatywne skutki?

Z całkowicie zrozumiałych powodów kobiety w ciąży i karmiące piersią powinny unikać oleju rycynowego. Możliwe jest również wystąpienie reakcji alergicznej na olej rycynowy. Warto wspomnieć także o rycynie, czyli substancji zawartej w ziarnach rącznika. Rycyna to silna toksyna powstająca z części pulpy odpadowej powstałej podczas przetwarzania ziaren rycynowych na olej rycynowy. Zawarty jest w skórce owocu, która jest usuwana podczas produkcji oleju. Oznacza to, że nie trafi do produktu końcowego.

Inne skutki uboczne

W przypadku większego kontaktu z olejem rycynowym może nastąpić zatrucie , które objawia się:

  • Skurcze brzucha
  • Ból w klatce piersiowej
  • Halucynacje
  • Półomdlały
  • Pokrzywka
  • Problemy z oddychaniem
  • Uczucie ucisku w gardle

W takim przypadku należy natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Zastanawiasz się nad sięgnięciem po olej rycynowy w okresie menopauzy, kiedy niepokoi Cię pogorszenie jakości skóry i włosów? Dobrym wyborem może być także długotrwałe stosowanie suplementu diety Womeno z fitoestrogenami.

Czy Wy również macie osobiste doświadczenia z olejem rycynowym i jego stosowaniem?

Dodaj komentarz